Tech Trends H1 2023
Co nas czeka w najbliższej przyszłości? Jak będzie się zmieniać nasza branża? Zapraszamy na podsumowanie pierwszego półrocza 2023 w oparciu o raport Tech Trends 2023 od Deloitte Insights.
Mixed Reality.
Wciąż sporo spotkań zawodowych i prywatnych dzieje się dość statycznie. To znaczy używamy komputera lub komórki by połączyć się z drugą stroną, by się zobaczyć. Predykcje mówią, że wirtualne usługi i spotkania przestaną być obsługiwane przez ekrany komputerów czy telefonów, a staną się udziałem mixed reality. Pisaliśmy kilka postów wcześniej o tym, że niedługo chętnie będziemy przymierzać ciuchy w wirtualnej przymierzalni😉 A może ktoś z Was już przymierzał? Czy to na pewno odległa przyszłość?
Jeśli chodzi o MR prym zdecydowanie wiedzie sektor gier. Gry projektowane są w ten sposób by maksymalnie zaangażować odbiorcę. "Przeniesienie" w wirtualną rzeczywistość, potęguje doświadczenia i odczucia. Jeśli dodamy do tego, że gamerzy nie spotkają się tylko na granie, ale w wirtualnej przestrzeni widzą się też w celach towarzyskich i zakupowych, widać jak mocny i perswazyjny kanał oddziaływania właśnie powstaje.
To co dla gamerów jest już troszkę światem powszednim wkrada się w inne sektory. Oczywiście niesie za sobą pewne niebezpieczeństwa, ale też, nieprawdopodobne możliwości w kontakcie z klientem, w sprzedaży, w marketingu i w wielu innych. Przewiduje się, że do 2026 r. około 25% konsumentów będzie spędzać co najmniej 1 godzinę dziennie w metaverse. To już za niecałe 3 lata..
Zaufać AI.
Ten rok mija zdecydowanie pod znakiem chatGPT. Po pierwszej fali entuzjazmu, przyszedł czas na refleksję, analizę szans i zagrożeń. Obserwowaliśmy próbę zablokowania tej funkcjonalności (przy. case Włoch), ruchy prawne i legislacyjne (UE) i wiele innych.
Bardzo ważne jest/będzie jak sam biznes odpowie na sztuczną inteligencję. Czy całkowicie AI zagości w strukturach? W branży IT panuje swego typu poruszenie. Ale wyścig technologiczny nie zwalnia nawet przez chwile. Kolejni wielcy gracze uruchamiają pochodne do OpenAI narzędzia (Microsoft, Google). Zadajemy sobie pytanie na ile AI to sprzymierzeniec, a na ile mówiąc trochę kolokwialnie wróg? Odpowiedź naprawdę nie jest jednoznaczna.. I to nie jest tylko odpowiedź na pytanie czy rozwijać AI, to odpowiedź na pytanie jak ona nas zmieni, bo to, że zmieni jest raczej przesądzone.
Flexibility, the best ability.
Ponieważ jesteśmy Jelly😉 doskonale wiemy czym jest elastyczność. Zresztą, elastyczność jest wpisana w nasze wartości. Także u Nas to nie trend, a codzienność. Rozumiemy ją wielowymiarowo:
- Elastyczność to dla nas rozwój. Pracujemy w świecie zmieniających się technologii, w którym dużo się dzieje, współpracujemy z firmami z różnych branż, realizujemy różnorodne projekty.
- Stawiamy na rozwój naszych Pracowników, uczymy się każdego dnia, rozwijamy się, wymieniamy wzajemnie wiedzą i doświadczeniami.
- Adaptujemy się do nowych warunków, by wspólnie z naszymi Klientami rozwijać i budować biznes.
Macie ochotę poczytać więcej o elastyczność w JellyTech zapraszamy na naszego bloga i naszą stronę www. blogu https://www.jellytech.com.pl/post/post-wartosci-jellytech-cz-4?lang=PL
Decentralizacja.
Czy czeka nas decentralizacja? Tutaj głosy są podzielone. Myśląc decentralizacja w waszych głowach pojawi się pewnie hasło - blockchain. I słusznie. Jest to mocna alternatywa.
Cała idea robi wrażenie. Dodatkowo daje poczucie swego typu oddolności i autonomii od obecnych systemów, praw. Idąc dalej zatem czy możliwy jest wirtualny świat oparty na publicznych blockchainach? Lub stworzenie zaufanego metarekordu kontrolowanego przez jednego, centralnego superużytkownika?
Dziś najbliżej użycia tej technologii (oprócz rynku kryptowalut oczywiście, bo stamtąd ona się wywodzi), zdają się być rozwiązania bliskie cyfrowym potwierdzeniom (ang. digital credentials). Obywatele mogliby mieć (lub już mają) w zaszyfrowanym portfelu cyfrowym, aplikacje dotyczące zdrowia, edukacji i głosowania.
Na razie znamy takie publiczne zastosowania blockchain np. w USA, a dokładnie w Nowym Jorku. Stan ten używa blockchain do weryfikacji tożsamości i poświadczeń zdrowotnych. The Excelsior Pass, bo o tym systemie mowa, pozwala nowojorczykom bezpiecznie przechowywać i weryfikować negatywny wynik testu na COVID-19, dane o szczepieniach i inne. Wszystko zapisane jest na ich telefonach bez potrzeby udostępniania danych innym użytkownikom.
Artykuł, który zainspirował Nas do pochylenia się nad powyższymi tematami, znajdziecie pod linkiem poniżej. Porusza on jeszcze inne tematy związane z naszą branża i technologiami. Zachęcamy do lektury. Znajdziecie tam dużo ciekawych spostrzeżeń, predykcji i refleksji😉