Kobiety w IT
Kobiety w IT to już żadna nowość. Są obecne w branży, cenione i gratyfikowane. Ale jak wygląda ich zatrudnienie w liczbach? Jakie są perspektywy? Jak Polska wygląda w tej sprawie na tle Europy i świata? Mamy dla Was kilka ciekawych spostrzeżeń.
Cieszy fakt, że kobiety stają się coraz bardziej świadome siebie, swoich kompetencji i umiejętności. Raczej odrzucamy już stary paradygmat mówiący o tym, że dziewczynki to raczej humanistki. A nawet jeśli się w nim wychowaliśmy, to współczesna dostępność wiedzy, wzorców z innych krajów i sukcesy samych kobiet, mocno zmieniła naszą optykę. Temat jest ważny i wart podkreślenia. Nie chodzi bowiem o parytety, ale by mieć pewność, że branża jest na pewno otwarta na różnorodność płci. Wczesne stereotypy, pogłębiające te statystyki ciężar ‘imposter syndrom’, jak i pozostałe bariery, z którymi kobiety borykają się na co dzień w miejscu pracy, nie zatrzymują je jednak przed wejściem do branży technologicznej. A wręcz przeciwnie – przyszłość kobiet we wspomnianej branży przedstawia się coraz bardziej optymistycznie. Jak dziś wygląda zatrudnienie kobiet w IT? Co zasługuje na wyróżnienie?
Ile kobiet w IT?
Statystki nie są jednoznaczne. Globalnie mówi się, iż w IT pracuje ok 30% kobiet. W Polsce jedne raporty wykazują, że w IT pracuje od 15,5% do 20% kobiet (HRS-IT), inne, że jest to zdecydowanie bliżej 15% ( EUROSTAT). Ciągle zatem jest przestrzeń dla Pań w tej branży. Ale, ale Polska w tych statystkach nie wypada przecież za dobrze. Warto jednak na problem spojrzeć szerzej. Jeśli do tych statystyk dodamy, że Polska przoduje w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę absolwentek kierunków ścisłych (STEM) per tysiąc mieszkańców (dane za Eurostatu za lata 2013-2019), to wypadkowa zdaje się być całkiem dobra. Na rynek wejdzie za chwilkę 320 tys. nowych potencjalnych specjalistek. Jeśli dodamy do tego kobiety, które mają zamiar się przebranżowić i wejść do IT mamy szanse za kilka lat zbliżyć się do ogólnoświatowych trendów.
Przebranżowienie.
Same statystyki związane z przebranżowieniem prezentują się następująco. Prawie 50% kobiety wchodzących do IT ma inny zawód i doświadczenie z innej branży. Analogicznie u mężczyzn tylko 30% z nich wchodzi do IT po przebranżowieniu. Widać, że kobiety szukają miejsca dla siebie i eksperymentują coraz chętniej z zatrudnieniem.
Jeśli są już w branży, czym się zajmują?
Badania pokazują, iż połowa kobiet pracujących w IT zajmuje się kodowaniem. Panie najchętniej specjalizują się w Backendzie (15%) oraz Frontendzie i Fullstacku (5,4 %). Zapytane o technologie często wskazują na SQL (30%), JavaScript (20%), HTML i CSS (19.3%), Java (15%). Jednak jest grono kobiet, które pracuje w IT i nie programuje. Wtedy kobiety chętnie wybierają Testing (18,6 proc.), Project Management (16 proc.), Business Analysis (11,1 proc.) i UX (9,3 proc.) (dane za No Fluff Jobs).
Inkluzywność czy eksluzywność branży?
Alicja Popiołkowych, People and Culture Manager w JellyTech, zauważa: "Świat, w którym żyjemy potrzebuje inżynierów komputerowych w każdej branży, od medycyny, poprzez finanse, po planowanie transportu morskiego. Dlatego nie możemy sobie dłużej pozwolić na brak kobiet w zawodach związanych z technologią, nauką i inżynierią. Dzięki rosnącej świadomości oraz podkreślaniu ważności zróżnicowanych zespołów, rośnie konkurencyjność oraz innowacyjność przedsiębiorstw. Kobiety oferują inny sposób myślenia, niż mężczyźni. Co oczywiście nie oznacza lepszy, czy gorszy, niemniej zespoły zróżnicowane pod względem płci oferują bardziej innowacyjne rozwiązania. Włączanie kobiet do branży technologicznej daje zatem podstawę przewagi konkurencyjnej poprzez budowanie dalszych innowacji w swojej dziedzinie. Spójrzmy również na aspekt rozwiązywania problemów. Niezależnie od płci kobiety i mężczyźni znajdują rozwiązania problemów, jednak opracowywanie nieszablonowych rozwiązań wymaga różnych punktów widzenia oraz świeżych pomysłów. Oferując lepsze rozwiązywanie problemów, a w rezultacie lepsze wyniki. Choć jest jeszcze sporo przed nami, to już dzisiaj możemy zaobserwować dobre praktyki w branży technologicznej, które budują kulturę inkluzywności, zrozumienia oraz wspierania kobiet. Tworzenie miejsca pracy, w którym kobiety widzą realne możliwości awansu, zachęcanie kobiet do rozwoju kompetencji w dziedzinach ścisłych, jak i budowanie inspiracji dla dzisiejszych i przyszłych liderów."
Kobiety w JellyTech
No dobrze, wymądrzamy się o kobietach w branży, a jak to wygląda u nas 🙃 ?
- W JellyTech prawie 50% pracowników stanowią kobiety. W tym na 100% pracowników technicznych, aż 27% to kobiety (programistki, testerki i analityczki). Także jako JellyTech doganiamy trendy światowe!
- Na czele firmy stoi 3 właścicieli, jednym z nich jest kobieta.
- Na niedawno odbytej konferencji Javaloper2022 oraz Yava!Conf nasza programistka Karolina, była jedyną kobietą wśród prezentujących programistów.
- Pracujemy z fantastycznym naukowcem fizyczką, która realizowała badania na licznych uczelniach za granicą w tym na Majorce, w Barbarossie czy aktualnie w Berlinie w Instytucie Maxa Plancka.
Cały czas oczywiście serdecznie zapraszamy do nas kolejne wspaniałe specjalistki. Aktualne ogłoszenia znajdziecie w zakładce oferty pracy: https://www.jellytech.com.pl/oferty-pracy
Możecie też pisać zawsze do Alicji Popiołkiewicz (naszej People and Culture Manager), ona chętnie opowie Wam jak się u nas pracuje i czego możecie się spodziewać😉 mail do Ali to: apopiolkiewicz@jellytech.com.pl
Także dziewczyny klawiatury w dłoń! Ekrany ustawione! Środowiska postawione! Do dzieła😉