Co przyniesie 2022 rok w branży IT i świecie nowych technologii ?
Co roku branża IT przechodzi transformację. Do tego zmiany wymuszone pandemią spowodowały, że digitalizacja biznesu oraz społeczeństwa nie przestała przyspieszać. Wszelkie trendy oraz raporty branżowe pokazują, że dalszy rozwój branży IT jest nieunikniony. Które z obecnych trendów się utrzymają, które kierunki są warte zainteresowania, a w które obszary warto inwestować swój czas, naukę, rozwój ?
Praca zdalna
Jeszcze nie tak dawno system pracy hybrydowej i home office były raczej rzadko spotykanym modelem pracy. Doświadczenie pokazało jednak, że nowy tryb ma wiele zalet. Branża IT szczególnie doceniła ten model. Rynek pracy z lokalnego zmienił się na globalny. A to zaskutkowało ogromnym wzrostem zapotrzebowania na specjalistów IT i jednocześnie ułatwiło firmom dostęp do nich.
Nie mam co do tego wątpliwości, że ten sposób pracy będzie dominował również w roku 2022 i w latach kolejnych. Specjaliści IT, jak nigdy dotąd, mają szansę pracować dla firm z całego świata, które coraz chętniej korzystają z usług polskich specjalistów.
Nie możemy tu zapominać o dynamicznym rozwoju narzędzi, które pomogą zwiększać przebieg i atrakcyjność spotkań online.
Microsoft Teams’ Together, która pozwala zgromadzić uczestników spotkania w wirtualnej sali konferencyjnej. To sprawia, że będąc na spotkaniu masz wrażenie, że siedzisz w tym samym pokoju, co wszyscy inni uczestnicy.
Facebook Quiet Mode – pomaga użytkownikom zarządzać czasem spędzonym w aplikacji. Można w prosty sposób ustawić okno czasowe, w którym chcesz, aby aplikacja była wyciszona i w tym czasie nie dostaniesz żadnych powiadomień.
Big Data
W tym obszarze niewiele się zmienia. W dalszym ciągu jest duże zapotrzebowanie na analityków i inżynierów, którzy ułatwią zrozumienie ogromu danych będących w posiadaniu każdej firmy i przetłumaczenia ich na korzyści biznesowe. Digitalizacja zagościła praktycznie we wszystkich branżach. Właściciele firm, szefowie sprzedaży i/lub marketingu dostrzegają olbrzymi potencjał w danych jakie posiadają oraz w jaki sposób mogą je wykorzystać do budowy wartości firmy, lepszym dotarciu do klienta a przez to realizacji celów sprzedażowych. Rozumieją również, że automatyzacja przetwarzania danych (znajomość SQL, Python) oraz umiejętność obsługi narzędzi do wizualizacji danych to kompetencje przyszłości. Dziś i w najbliższych latach specjaliści Big Data z pewnością nie będą narzekać na brak zajęcia.
Cyber Security
Liczba użytkowników produktów i usług cyfrowych rośnie z dnia na dzień. Każdy użytkownik to nowa porcja danych do przetworzenia i/lub przeanalizowania, to informacje, które wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. W każdej firmie dane o kliencie to dobro, o które trzeba dbać w szczególny sposób. Dlatego rozwój systemów i aplikacji pod katem bezpieczeństwa danych, a w tym wieloetapowa autentykacja, kontrola dostępu za pomocą dodatkowych narzędzi do autoryzacji to jedno z kluczowych zadań w obszarze Cyber Security w 2022 roku.
Metaverse
Metaverse najprościej mówiąc jest koncepcją łączenia świata wirtualnego z rzeczywistym, będzie pozwalać na tworzenie własnych wirtualnych światów oraz gier VR, w których gracze poruszają się w formie awatarów. Będziemy tam mogli spędzać czas ze znajomymi, grając, bawiąc się, robiąc zakupy, pracując.
Co przyniesie technologia metaverse?
Rozrywka – tu rozwiązania VR są najpowszechniejsze i najczęściej wykorzystywane. Nic więc dziwnego, że stworzenie wirtualnych przestrzeni może przysłużyć się przeniesieniu kolejnych sektorów rozrywki do przestrzeni metaverse.
Praca – pandemia bardzo przyspieszyła rozwój pracy zdalnej. Dlatego metaverse w przyszłości idealnie zaadresuje stworzenie przestrzeni, która umożliwi zdalną pracę w warunkach zbliżonych do pracy stacjonarnej.
Edukacja – metaverse pozytywnie wpłynie na odkrywanie świata poprzez wykorzystywanie wirtualnych przestrzeni. Nauka dzięki temu stanie się bardziej interaktywna a przez to przyjemniejsza.
Handel – tu na pewno zmieni się sposób dokonywania wyborów konsumenckich. W wirtualnym świecie dokonywanie zakupów będzie dużo łatwiejsze i w przyszłości jedynie w taki sposób będziemy nabywali potrzebne nam rzeczy.